Przyprawy, które upiększają


Nie od dziś wiadomo, że w naszej kuchni możemy znaleźć sporo rzeczy, które możemy wykorzystać w pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów. Do takich zaliczają się m.in. przyprawy, które mają rewelacyjne właściwości również kosmetyczne. I właśnie dziś takimi przyprawami się zajmiemy :)


Imbir
Korzeń imbiru słynie z bardzo cenionych właściwości rozgrzewających, pobudzających krążenie, dlatego bardzo często stosowany jest w kosmetykach antycellulitowych, wyszczuplających i ujędrniających. Imbir ma też działanie antybakteryjne, więc dobrze sprawdzi się w walce z trądzikiem, jednak tu trzeba uważać - można robić okłady z plastrów imbiru lub mieszać go startego np. z jakimś olejkiem i to w niewielkich ilościach, bo można nabawić się podrażnień właśnie przez jego właściwości rozgrzewające. Dzięki temu, że pobudza krążenie, bardzo dobrze wpływa na włosy - odżywia je i wzmacnia oraz pobudza cebulki. Poza tym pomaga w wchłanianiu się blizn i wygładzeniu ich; rozjaśnia przebarwienia, więc jest idealny dla osób np. z plamami starczymi. 

Przykładowe domowe kosmetyki z imbirem:

Maseczka na włosy
2 łyżeczki sproszkowanego imbiru mieszamy z dwiema łyżkami oliwy z oliwek lub z innym olejkiem i taką papkę nakładamy na skórę głowy na nie więcej jak 20 minut. Po tym czasie myjemy skórę głowy szamponem i dobrze spłukujemy.

Maska antycellulitowa: body wrapping
2 łyżki fusów z kawy, 2 łyżki świeżo startego imbiru, 1 łyżeczka cynamonu, pół szklanki oliwy z oliwek - wszystko mieszamy i nakładamy na miejsca z cellulitem i owijamy się folią, następnie kocem i tak leżymy ok. 30 minut, później bierzemy prysznic i wcieramy ulubiony balsam.

Maseczka na trądzik
Kawałek korzenia imbiru - należy dobrać ilość w zależności od powierzchni skóry - zetrzeć i wcierać w miejsca dotknięte trądzikiem. Pamiętajmy o regularnym stosowaniu - 2 razy w tygodniu obowiązkowo!


Wanilia
Wanilia jest wykorzystywana w kosmetykach głównie ze względu na swój zapach, ale ma też sporo ciekawych właściwości, na które warto zwrócić uwagę. Wanilia pomaga zregenerować skórę oraz opóźnia procesy starzenia, ponieważ jest naturalnym przeciwutleniaczem i świetnie sprawdza się w walce z wolnymi rodnikami. Wanilia w postaci olejku zawiera cenną witaminę E, a taki olejek bardzo dobrze nawilża skórę i ochrania ją przed czynnikami zewnętrznymi. Warto więc łączyć go od czasu do czasu z kremem i tak nakładać na twarz. Sama wanilia czy też w postaci olejku pięknie wyrównuje koloryt skóry, zmiękcza ją i wygładza, więc dobrze sprawdzi się jako balsam. 

Wanilię najlepiej stosować w postaci olejku mieszając go z kremem do twarzy lub z balsamem do ciała. Można też zrobić sobie maseczkę: z jednej laski wanilii wyskrobujemy miąższ i mieszamy go z 2 łyżeczkami jogurtu naturalnego i kilkoma kroplami cytryny. Taka maseczka nawilży i odżywi cerę.


Kurkuma
Kurkuma to przyprawa, która powinna znaleźć zastosowanie w każdej kuchni ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest ona używana do barwienia kosmetyków np. podkładów, ale powinnyśmy zwrócić uwagę na jej wpływ na naszą cerę. Maseczki z kurkumą mają działanie odżywcze, wygładzające, wyrównujące koloryt oraz usuwają przebarwienia, a także działają przeciwzmarszczkowo. Kurkuma działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a więc można ją wykorzystać w walce z trądzikiem. Trzeba pamiętać, że kurkuma zabarwia skórę na lekko żółtawy kolor, dlatego nakładając ją na skórę w domowych warunkach należy być ostrożnym, aby nie przesadzić. Jak już zdecydujemy się na użycie kurkumy, to zróbmy to wtedy, gdy nie musimy wychodzić z domu. Aby zmyć żółty kolor, trzeba zaopatrzyć się w tłuste mleczko do demakijażu, a słyszałam też, że można użyć zwykłego, tłustego mleka. Jeśli już robimy maseczki z kurkumy, to mieszajmy je właśnie z jogurtem naturalnym, śmietaną lub tłustym mlekiem.


Przykładowe domowe maseczki z kurkumy:

Na wyrównanie kolorytu:
1/2 łyżeczki kurkumy mieszamy z 2 łyżeczkami jogurtu naturalnego i nakładamy na twarz na (góra!) 10 minut.

Maseczka nawilżająca:
1/2 łyżeczki kurkumy mieszamy z 1 łyżką oliwy z oliwek i trzymamy na twarzy 10 minut.

Pasta na drobne rany:
Jeśli mamy małe rany czy zadrapania na twarzy lub na ciele, możemy przyspieszyć ich gojenie się nakładając na nie pastę z kurkumy i żelu aloesowego - wystarczy niewielka ilość.


Cynamon
Tę przyprawę łatwo poznać po jej dość charakterystycznym zapachu, dzięki któremu zawdzięcza on swoją obecność w różnych kosmetykach. Podobnie jak imbir ma działanie rozgrzewające i pobudzające krążenie, a więc też warto go dodawać do masek body wrapping - pomoże spalić tłuszcz i pozbyć się cellulitu. Cynamon to świetny antyoksydant, usuwa zanieczyszczenia z porów skóry i odżywia ją. Olejek cynamonowy bardzo dobrze radzi sobie w walce z trądzikiem, gdyż działa antybakteryjnie. Likwiduje wypryski, rozjaśnia cerę, zapobiega plamom trądzikowym, łagodzi przebarwienia. Ciekawe jest to, że olejek cynamonowy przyspiesza usuwanie toksyn ze skóry. Sam cynamon dobrze sprawdza się też w przypadku skóry suchej jako peeling.

Przykładowe domowe maseczki z cynamonem:

Maseczka antybakteryjna dla cery tłustej:
2 łyżeczki cynamonu mieszamy z 1 łyżką wody mineralnej i taką maseczkę nakładamy na twarz na ok. 10 minut. Początkowo będzie czuć szczypanie, ale to nic strasznego. Po zmyciu maseczki skóra będzie jeszcze przez chwilę zaczerwieniona, ale to zniknie. Regularne stosowanie takiej maseczki pomoże pozbyć się wyprysków. Jak najbardziej można stosować ją punktowo.

Cynamonowy peeling dla cery suchej:
1/2 łyżeczki cynamonu mieszamy z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek i taką papką delikatnie masujemy twarz, ale nie za długo. Po takim peelingu skóra wchłonie więcej składników odżywczych z kremów. Taki peeling można również zrobić na całe ciało w większej ilości.

Maseczka odświeżająca:
2 łyżeczki cynamonu mieszamy z 1 - 2 łyżkami jogurtu naturalnego lub śmietany i nakładamy na skórę na ok. 10 - 15 minut. Po takiej maseczce skóra wygląda na zdrowszą.


Jest tyle możliwości na wykorzystanie przypraw jakie znajdziemy w kuchni, co mnie bardzo cieszy, bo uwielbiam domowe maseczki - takie są najlepsze :) Zachęcam do wykorzystywania kuchennych zasobów do pielęgnacji ciała :)


A teraz tak z innej beczki :) Otrzymałam do przetestowania zestaw do włosów Nivea - szampon i odżywka. Jestem właśnie w trakcie testowania, więc jak skończę, to podzielę się swoją opinią na ich temat :)

Pozdrawiam
Zouzi
Przyprawy, które upiększają Przyprawy, które upiększają Reviewed by Paulina on 3/01/2016 Rating: 5

11 komentarzy:

  1. Muszę wypróbować imbirową maseczkę na trądzik :) ps. Czekam na recenzję nivea

    OdpowiedzUsuń
  2. Maseczkę antybakteryjną z cynamonem chętnie sobie zrobię. Miłego testowania Nivea! Mi niestety ich odżywki nie służą :(

    OdpowiedzUsuń
  3. kurkuma jest moja ulubiona przyprawa aczkolwiek uzywam jej wewnetrznie. Ale napewno sprobuje wanilie na maseczke.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe sposoby, ja znałam tylko podobny peeling cynamonowy, ale maseczka na włosy z imbirem wydaje mi się ciekawa :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ubóstwiam kurkumę zewnętrznie (i wewnętrznie czasem też) oraz imbir (ten tylko wewnętrznie :D) :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Maseczka dla cery tłustej- coś dla mnie :) Nie wiedziałam, że przyprawy mogą mieć tyle zastosowań :)

    OdpowiedzUsuń
  7. O kurkumie i cynamonie wiedziałam, ale wanilia w postaci olejku mnie zaskoczyła. Ciekawe, gdzie taki olejek można kupić (czy może zrobić samemu?)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno w sklepach internetowych albo w sklepach z naturalnymi kosmetykami ;)

      Usuń
  8. Imbir ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, co może być korzystne dla skóry trądzikowej. Dodatkowo, imbir może pomóc w poprawie krążenia krwi, co może wspomóc zdrowie skóry.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)


Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane w żaden sposób przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Recenzje kosmetyków

kosmetyki
Obsługiwane przez usługę Blogger.